Centexbel vraagt octrooi aan voor biogebaseerde textielcoating
EP3875545
01 / 10 / 2021
Octrooinieuws
Ondanks de beschikbaarheid van verschillende biogebaseerde en biologisch afbreekbare thermoplastische polymeren, zijn er maar weinig geschikte coatingtoepassingen, wegens een gebrek aan gemakkelijk aan te brengen en betaalbare biogebaseerde en biologisch afbreekbare coatingformules.
- PLA is een veelgebruikt maar bros biopolymeer. Daarom worden additieven gebruikt om de impactweerstand en flexibiliteit te verbeteren. Het gebruik van weekmakers voor dit doel leidt vaak tot migratie als gevolg van een slechte compatibiliteit.
- Als opkomend biopolymeer is PHA nog duur, maar verwacht wordt dat het in de komende jaren op grote schaal beschikbaar zal komen tegen betaalbare prijzen. De coatingtoepassingen ervan zijn echter nog onderontwikkeld.
- Momenteel is het gebruik van PLA in coatings beperkt tot extrusiecoating op papier of karton, hoofdzakelijk voor de produktie van drinkbekers.
- De productie van PLA-dispersies vereist vaak het gebruik van solventen of een specifieke behandeling, waardoor ze te duur zijn voor de markt.
Centexbel ontwikkelde een formulering op basis van thermoplastische biopolymeren voor het coaten van textiel die een einde maakt aan de hierboven vermelde nadelen.
- De coatingdispersies worden gemaakt van componenten van biologische oorsprong, waardoor het gebruik van materialen op fossiele basis wordt beperkt
- De bestanddelen van biologische oorsprong zijn vaak biologisch afbreekbaar en bevatten slechts weinig of geen organische oplosmiddelen
- De dispersies vormen coatings op een textielsubstraat, en dit in een relatief korte tijd
- met een lage migratie van weekmakers, wat gunstig is voor het milieu
- De dispersies zijn relatief stabiel en gemakkelijk aan te brengen
- De coating kan met water gewassen worden met weinig of geen degradatie
- De coating is bestand tegen slijtage
- De coating kan mat, glanzend of met reliëf worden gemaakt
Hoe hebben we het probleem opgelost?
Voor deze uitvinding onderzochten we
- de samenstelling en het gebruik van een dispersie voor textielcoating, bestaande uit een poeder gedispergeerd in een waterig medium
- een bijpassend coatingprocédé voor textiel
Contacten
Sander De Vrieze
Gent
Consultant Intellectual Property & Yarn Engineering
David De Smet
Gent
Researcher "Coating & Finishing Technologies"
Willem Uyttendaele
Gent
Researcher "Coating & Finishing Technologies"